Our Staff

Senior Leadership Team

Mrs G Lawson-Mills

Headteacher

Mrs M Louca

Deputy Headteacher

Mr A Walmsley

Deputy Headteacher

Mr G Miller

Assistant Headteacher

Miss J Pearson

Assistant Headteacher

Mrs F Woodley

Assistant Headteacher

Miss D Harvey

Inclusion Manager

Teaching Staff

Reception

Class RB - Miss A Barnett

Teaching Assistant - Miss L Erdinc


Class RD - Miss B David

Teaching Assistant - Miss G Lewis


Class RMB - Miss O Brown

Teaching Assistant - Mrs C Erdinc


Class RN - Miss N Nahar

Teaching Assistant - Mrs L Cartwright

Year 1

Class 1H - Mr D Hodgkinson

Teaching Assistant - Miss E Marshall


Class 1Q - Mrs R Quinn

Teaching Assistants - Mrs T Pearson & Mrs K Brennan


Class 1R - Mrs K Ryan

Teaching Assistant - Mrs J Jones


Class 1WF - Mrs L Wilson & Mrs A Farmer

Teaching Assistant - Mrs L France

Year 2

Class 2H - Miss E Hanif

Class 2M - Miss C Murphy

Class 2U - Mr A Ulhaq

Class 2W - Mr T Wearing


Teaching Assistants - Mrs V Leach & Mrs R Mullan

Year 3

Class 3C - Mrs Chaudary

Class 3G - Mr J Gunter

Class 3O - Miss L O'Driscoll

Class 3S - Mr A Shah


Teaching Assistants - Miss R Riando & Mrs R Talat

Year 4

Class 4D - Miss A Delaney

Class 4F - Miss H Fielding

Class 4M - Miss L McDougall

Class 4O - Miss E Orford


Teaching Assistants - Mrs T Allen & Mrs R Talat

Year 5

Class 5H - Mr D Hogarth

Class 5JW - Mrs J Wainwright

Class 5LW - Miss L Wade

Class 5W - Mrs S Walker


Teaching Assistants - Miss K Wilkes & Mrs J Bates

Year 6

Class 6H - Mr C Haigh

Class 6L - Mr A Lloyd

Class 6NP - Miss N Potter

Class 6P - Miss L Perkins


Teaching Assistants - Mrs L Dunne, Mrs L Fereday & Miss D Thomas

Additional Teaching Staff

Mrs J Hodgkiss, Mrs O Joannou, Mrs D Sankey,

Mrs S Deakin, Miss J Ward (PE and Sport),

Mrs S Clarke, Miss C Williams, Mrs L Joof,

Mrs L Grange, Mrs E Job

Curriculum Leadership Teams

Maths Team

Miss N Potter (Maths Leader)

Mr A Ulhaq (Maths Leader)

Mrs D Sankey (Targeting and Intervention Leader)

Mrs R Quinn (Maths Support)

Miss N Nahar (E.Y.F.S. Teaching & Learning Leader)

English Team

Mr A Lloyd (English Leader)

Miss E Orford (English Leader)

Mrs S Walker (English Grammar Leader)

Mrs D Sankey (Targeting and Intervention Leader)

Miss E Hanif (English Support)

Miss A Barnett (E.Y.F.S. Teaching & Learning Leader)

Y.P.C. Team

Mrs A Farmer (Curriculum Design & Development Leader)

Mrs J Hodgkiss (Curriculum Design & Development Leader/Specialist Maths Teacher)

Mrs J Hodgkiss (Modern Foreign Languages Leader)

Miss A Delaney (Modern Foreign Languages Support)

Science and Computing Team

Mrs J Wainwright (Science Leader)

Mr A Shah (Science Support)

Mr C Haigh (Computing and I.C.T. Leader)

Teaching and Learning Team

Mrs F Woodley (Key Stage 1 Teaching & Learning Leader)

Mr G Miller (Key Stage 2 Teaching & Learning Leader)

Miss A Barnett (E.Y.F.S. Teaching & Learning Leader)

Miss N Nahar (E.Y.F.S. Teaching & Learning Leader)

Mrs S Deakin (Key Stage 1 Teaching & Learning Mentor)

Mrs O Joannou (Key Stage 2 Teaching & Learning Mentor)

Spiritual, Moral, Cultural, Rights Respecting and Healthy Minds Team

Mrs S Deakin (Equalities and Mental Health Leader)

Mrs D Sankey (Mental Health Leader)

Miss J Pearson (R.E. Leader, P.S.H.E. Leader and Charity Fundraising)

Performing Arts Team

Mrs L Grange (Music Leader)

Mr D Hodgkinson (Music Support)

P.E., Sport & Outdoor Learning Team

Mr J Gunter (P.E. and Sports Leader)

Miss J Ward (Sports Coach)

Mr C Jassi (Sports Coach)

Mr I Jones (Outdoor Learning/Forest Schools Leader)

Miss J Pearson (Educational Visits Leader)

Assessment Team

Mrs M Louca (Deputy Headteacher)

Miss J Pearson (Assistant Headteacher)

Mrs F Woodley (Key Stage 1 Teaching & Learning Leader)

Mr G Miller (Key Stage 2 Teaching & Learning Leader)

Inclusion Team

Miss D Harvey (Inclusion Manager and Pupil Premium Leader)

Mrs D Sankey (Targeting and Intervention Leader)

Mrs S Deakin (Targeting and Intervention Leader)

Mrs K Ryan (Key Stage 1 Behaviour Leader)

Mr L Thacker (Key Stage 2 Behaviour Leader)

Mr S Page (Pastoral Manager)

Miss S Miller (Inclusion Support)

Safeguarding Team

Ms G Lawson-Mills (Headteacher/Designated Safeguarding Lead)

Mrs M Louca (Deputy Headteacher/Senior Designated Safeguarding Lead)

Mr A Walmsley (Deputy Headteacher/Designated Safeguarding Lead/Digital Safety Leader/Parenting in the Digital Age Facilitator)

Miss J Pearson (Assistant Headteacher/Designated Safeguarding Lead)

Mr G Miller (Assistant Headteacher/Designated Safeguarding Lead)

Mrs F Woodley (Assistant Headteacher/Designated Safeguarding Lead)

Miss D Harvey (Inclusion Manager/Designated Safeguarding Lead)

Mr S Page (Pastoral Manager/Designated Safeguarding Lead)

Mr C Haigh (Curriculum Digital Safety Leader)

Administration & Site Management

Administration Team

Mrs L Bond (Office Manager/PA)

Miss J Parr (Finance Officer)

Mrs L Hatton (School Administrator)

Mrs H Thomas (School Administrator)

Miss S Walker (School Administrator)

Mrs L Walker (General Assistant)

Site Management Team

Mr G Wood (Site Manager)

Mr M Marshall (Building Services Supervisor)

Mr P Delahaye (Casual Building Services Supervisor)

Lunchtime Supervisors

Mrs C Volante (Senior Lunchtime Supervisor)

Supported by Lunchtime Supervisors

Catering Staff

Mrs Morris (Catering Supervisor)

Mrs Meakin (Deputy Catering Supervisor)

Mrs Breeze

Mrs Rea

Mrs Graham

Mrs Begum

Mrs Bi

FAYS (Before & After School Club)

Mrs V Leach (Manager)

Mrs T Allen (Acting Deputy Manager)

Mrs L Fereday (Play Co-ordinator)

Mrs K Brennan (Play Co-ordinator)

Mrs L Dunne (Play Co-ordinator)

Mrs D Hemmings (Play Co-ordinator)

Mrs J Meakin (Play Co-ordinator)

Mrs C Erdinc (Play Co-ordinator)

Miss C Allen (Play Co-ordinator)

Mrs C Volante (Play Co-ordinator)

Miss E Marshall (Cover Play Co-ordinator)